بارداری و زایمان

انتخاب های زایمان

عده زیادی از مادرانی که برای اولین بار باردار شده اند از ترس درد حین زایمان به سزارین پناه می برند، غافل از این که پس از عمل باید درد زیادی تحمل کنند. ضمن این که هر بار جراحی سزارین به ایجاد چسبندگی هایی داخل شکم منجر می گردد که سرانجام باعث دردهای مزمن طولانی در سال های بعد می شود.
در طول زمان و با پیشرفت علم پزشکی، راه‌های متفاوتی برای کمک به مادران باردار و در مواردی نجات جان آنها یافته شده است، اما مهم‌ترین پیشرفتی که در این زمینه وجود دارد، روش‌های جراحی برای خاتمه دادن به بارداری هایی است که در آن جان مادر یا جنین به خطر افتاده است.
سابقه سزارین به قبل از میلاد می رسد و در ادبیات غنی ما در شاهنامه، با ذکر روش تولد رستم به آن اشاره می شود.
مشکلاتی که در گذشته به قیمت جان مادر تمام می شد، امروزه با کمترین آسیب به مادر به سرانجام می رسد و در صورت لزوم امکان انجام بار بعدی آن نیز وجود دارد، اما بر خلاف آنچه مورد اعتقاد عامه مردم است، این راه بهترین راه تولد فرزندان نیست.
زایمان طبیعی با عوارض کمتری که دارد، روش برتر است.

بر اساس مطالعات در زایمان هایی که به روش سزارین انجام می شود، احتمال بروز عوارض دو برابر بیشتر از زایمان طبیعی است و مهم ترین عوارضی که رخ می دهد، عفونت های رحم و محل جراحی، باز شدن محل جراحی، خونریزی و لخته شدن خون در رگ ها و سرانجام مرگ است.
در هر صد هزار نفری که سزارین می شوند، دو نفر بر اثر عوارض جراحی فوت می کنند و این مساله اهمیت ویژه ای دارد.
از طرفی در زایمان طبیعی پس از زایمان، درد و عفونت کمتر و در نتیجه برگشت مادر به حالت عادی سریع تر است؛ بنابراین مادر زودتر حرکت و ورزش را شروع کرده و زودتر به وزن قبل از بارداری برمی گردد.
احتمال به وجود آمدن مشکلات در کنترل ادرار یا مدفوع به دنبال زایمان طبیعی بیشتر از سزارین است، اما امکان آسیب به مثانه یا لوله های حالب حین سزارین بیش از زایمان طبیعی است
عده زیادی از مادرانی که برای اولین بار باردار شده اند از ترس درد حین زایمان به سزارین پناه می برند، غافل از این که پس از عمل باید درد زیادی تحمل کنند. ضمن این که هر بار جراحی سزارین به ایجاد چسبندگی هایی داخل شکم منجر می گردد که سرانجام باعث دردهای مزمن طولانی در سال های بعد می شود. دردهایی که درمان قطعی برایشان وجود ندارد.
برخی افراد هم با توجه به افزایش احتمال افتادگی رحم و مثانه پس از زایمان طبیعی، به دنبال سزارین هستند، در حالی که برای ایجاد افتادگی، روش زایمان شرط لازم و کافی نیست، بلکه تعداد حاملگی ها و وزن جنین در حین تولد از اهمیت بالاتری برخوردار است. از طرفی کسانی که سزارین کرده اند، هم دچار افتادگی و شل شدن بافت های داخل واژن می شوند. حتی در مواردی کسانی که هرگز حامله نشده اند، هم می توانند دچار این بیماری شوند و زمینه ژنتیکی نقش مهمی در این امر دارد. احتمال به وجود آمدن مشکلات در کنترل ادرار یا مدفوع به دنبال زایمان طبیعی بیشتر از سزارین است، اما امکان آسیب به مثانه یا لوله های حالب حین سزارین بیش از زایمان طبیعی است. با توجه به وجود روش های زایمان بی درد، دیگر ترس از درد حین زایمان طبیعی موردی ندارد؛ بنابراین بی شک بهترین روش زایمان برای مادر و نوزاد زایمان طبیعی است و این روش به تمام مادران توصیه می شود.

تست ژنتیک

مردمان: آزمایشات ژنتیک با آزمایش بر روی نمونه‌های کوچک خون یا بافت‌های خونی انجام می‌شود. این آزمایشات مشخص می‌کند که شما، همسرتان یا فرزندتان ژن بعضی از اختلالات ارثی را دارید یا خیر.
آزمایش ژنتیک آنقدر پیشرفت کرده است که پزشکان می‌توانند ژن‌های ناقص یا نبود بعضی ژن‌ها را تشخیص دهند. نوع آزمایش ژنتیکی که برای یک تشخیص خاص لازم است به نوع بیماری که پزشک حدس می‌زند بستگی دارد.
انواع مختلفی از مایعات و بافت‌های بدن در آزمایش ژنتیک قابل استفاده هستند. برای آزمایش اسید دئوکسی‌ریبونوکلئیک (DNA)، فقط یک ذره بسیار کوچک از خون، پوست، استخوان یا سایر بافت‌های بدن کافی است.

آزمایش ژنتیک در طول بارداری

برای آزمایش ژنتیک قبل از تولد نوزاد، زنان باردار می‌توانند بین آمینوسنتز یا نمونه‌گیری ویلوس کوریون انتخاب کنند.
آمینوسنتز تستی است که بین هفته ۱۶ تا ۱۸ از بارداری انجام می‌شود. دکتر سوزنی توخالی به شکم زن فرو کرده تا مقدار کوچکی از مایع آمنیوتیک اطراف جنین بردارد. این مایع را می‌توان برای بررسی مشکلات ژنتیکی و تعیین جنسیت نوزاد آزمایش کرد. وقتی خطر سزارین یا تولد زودرس وجود داشته باشد هم ممکن است برای بررسی میزان رشد ریه‌های نوزاد آمینوسنتز را انجام دهند. آمینوسنتز با خطر خفیفی از سقط‌جنین همراه است.

چرا پزشکان آزمایش ژنتیک را توصیه می‌کنند
دکتر ممکن است بنا به دلایل زیر مشاوره یا آزمایش ژنتیک را به زوجی توصیه کند:

• زوجی که قصد تشکیل خانواده دارند و یکی از آنها یا یکی از خویشان نزدیک او دچار بیماری ارثی است. برخی افراد ناقل ژن‌های بیماری‌های ژنتیکی هستند، حتی اگر خود بیماری را نشان ندهند. این به آن دلیل اتفاق می‌افتد که برخی بیماری‌های ژنتیکی مغلوب هستند—یعنی فقط زمانی پدیدار می‌شوند که فرد دو کپی از ژن مشکل‌دار را ارث برده باشد، یکی از هریک از والدین—نوزادی که یک زن مشکل‌دار از یکی از والدین ارث می‌برد اما از دیگری ژن نرمال می‌گیرد، علائم بیماری مغلوب را نشان نمی‌دهد اما ۵۰% احتمال منتقل کردن آن بیماری به فرزندان خود را دارد.
• فردی که فرزندی با یک نقص مادرزادی حاد دارد. همه بچه‌هایی که نقص مادرزادی دارند دچار مشکلات زنتیکی نیستند. گاهی‌اوقات، نقص‌ها و عیبو مادرزادی بخاطر قرارگیری در معرض سموم، عفونت یا آسیب‌های جسمی قبل از تولد است. حتی اگر کودکی مشکل ژنتیکی داشته باشد، همیشه احتمال اینکه ارثی نبوده باشد و بخاطر یک اشکال خودبخود در سلول‌های او ایجاد شده باشد نه سلول‌های والدین او، وجود دارد.
• زنی که دو یا چند سقط‌جنین داشته است. مشکلات کروموزومی حاد در جنین می‌تواند گاهی موجب سقط‌جنین خودبخود شود. سقط‌جنین‌های متعدد می‌تواند نشانه یک مشکل ژنتیکی باشد.
• زنی که کودک مرده با علائم جسمی یک بیماری ژنتیکی به دنیا آورده باشد. بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی موجب ناهنجاری‌های جسمی حاد می‌شود که به کودک ظاهری بسیار مشخص و خاص می‌دهد.
• زنی ۳۴ ساله و بالاتر که باردار است. وقتی سن مادر بالاتر باشد احتمال ایجاد مشکلات کروموزومی (مثل تریزومی) افزایش می‌یابد. پدرهایی که سن بالا دارند هم در خطر داشتن فرزندانی با تغییرات زنتیکی غالب هستند (آنهایی که با یک نقص ژنتیکی ایجاد می‌شوند که قبلاً در خانواده وجود نداشته است).
• کودکی با یک مشکل جسمی که می‌تواند ژنتیکی باشد. وقتی کودکی به مشکل جسمی مبتلا است که بیشتر از یک عضو بدن او را درگیر می‌کند، برای تعیین علت مشکل آزمایش ژنتیک توصیه می‌شود.
• کودکی با یک مشکل جسمی که یک سندرم ژنتیکی خاص تشخیص داده شده است. آزمایش ژنتیک برای تایید تشخیص انجام می‌گیرد. در برخی موارد، می‌تواند در تعیین نوع خاص یا شدت یک بیماری ژنتیکی برای انتخاب روش درمانی مناسب، کمک کند.
احتیاط کنید!
بااینکه پیشرفت‌ آزمایشات ژنتیک توانایی پزشکان برای تشخیص و درمان بیماری‌های خاص را افزایش داده است اما هنوز محدودیت‌هایی وجود دارد. آزمایشات ژنتیک می‌توانند یک ژن مشکل‌دار خاص را شناسایی کنند اما همیشه نمی‌توانند مشخص کنند که آن ژن با چه شدتی بر فرد ناقل تاثیر خواهد داشت. بعنوان مثال در فیبروز کیستی، پیدا کردن ژن مشکل‌دار در کروموزوم شماره ۷ نمی‌تواند لزوماً پیشگویی کند که کودک دچار مشکلات ریوی حاد خواهد شد یا خفیف.
همچنین، داشتن ژن مشکل‌دار به تنهایی فقط نیمی از داستان است زیرا بسیاری از بیماری‌ها از ترکیبی از ژن‌های با ریسک بالا و عوامل محیطی ایجاد می‌شوند. دانستن اینکه ژن پرخطری دارید اگر بتواند احتمال تغییر سبک زندگیتان برای اجتناب از بیمار شدن را برایتان فراهم کند، می‌تواند مفید باشد.
با ادامه تحقیقات، ژن‌هایی که افراد را در معرض بیماری‌هایی مثل سرطان، بیماری‌های قلبی، اختلالات روانی و بسیاری مشکلات جسمی دیگر قرار می‌دهند نیز شناسایی می‌شوند. با ادامه مطالعات، امید بر این است که روزی این امکان وجود داشته باشد که نوع خاصی از ژن درمانی برای پیشگیری کامل دربرابر برخی بیماری‌ها، ایجاد شود.
در حال حاضر ژن‌درمانی با موفقیت محدود برای درمان فیبروز کیستی و کمبود ADA (یک کمبود ایمنی) مورداستفاده قرار می‌گیرد. اما در بسیاری از افرادی که تحت ژن‌درمانی قرار گرفته‌اند مشکلات حاد ایجاد شده است. به همین دلیل مطالعات و تحقیقات مربوط به ژن‌درمانی به دقت کنترل می‌شوند و در هیچ یک از کودکان استفاده نمی‌شود.
بیماری سلول داسی شکل، تالاسمی و سایر مشکلات خونی می‌توانند هدف بعدی درمان ژنتیکی باشند. بااینکه درمان‌های ژنتیکی برای بیماری‌های کشنده مثل سرطان هنوز راه درازی در پیش دارد اما امید زیادی هست که درمان‌های ژنتیکی بیشتری کشف شود.

سلامتی قبل از بارداری

در فرهنگ ما شرقی ها مخصوصا در ایران ، دختر ها وپسر ها پس از آشنائی خانواده هایشان با یکدیگر وتوافق دو خانواده وچند بار رفت وآمد ، با یکدیگر ازدواج میکنند . متاسفانه پس از گذشت مدت کوتاهی از مراسم ازدواج ، همه در انتظار خبر بارداری دختر هستند . اما این انتظار ورفتار منطقی نیست ، زیرا دختر وپسر پس از ازدواج باید با یکدیگر گفت وگو نموده ، نظر ها وعلاقه های خود را بیان کنند ، به یکدیگر محبت نمایند وعلاقه مند شوند ، همدیگر را دوست داشته باشند وسرانجام به یکدیگر عشق بورزند وعاشق یکدیگر شوند .
پس از مدتی که عشق پایداری بین دونفر بوجود آمد ، آنگاه اگر شرائط جسمی دختر ومسائل مالی پسر مساعد بود، تصمیم بگیرند صاحب فرزندی شوند ودختر پس از 9 ماه حاملگی نوزادی به دنیا آوردومحبت وعلاقه وعشقی را که زن وشوهر به یکدیگر داشته اند ، به نوزادی که متولد می شود ، هدیه کنند .
در چنین شرائطی است که نوزاد دردامان پر مهر ومحبت مادر وعلاقه پدر رشد نموده ودوران کودکی را براحتی وبدون مشکل می گذراند وبعد هم به کودکستان ومدرسه و دانشگاه خواهد رفت واز همه مواهب طبیعی موجود بهره مند می گردد وانسانی متعالی ومفید برای خانواده وجامعه خواهد بود.

بارداری که با برنامه ریزی قبلی انجام گرفته باشد

امروزه با دانش وتکنولوژی های جدید در دسترس مشخص شده است که نه فقط دوران بارداری مهم است بلکه دوران قبل ازحاملگی نیز مهم است . در گذشته به 9 ماه دوران حاملگی توجه می شد ولی امروزه 3 ماه قبل از بارداری را هم که اگر خانمی بخواهد باردار شود باید در سلامت کامل باشد وخود را برای حاملگی آماده سازد . در حقیقت برای سلامتی مادر وجنین ونوزاد 12 ماه باید در نظر گرفت که 3 ماه قبل از بارداری و9 ماه آن دوران حاملگی است
به هر زن وشوهری که می خوهند دارای فرزندی گردند توصیه می شود ، کتاب هائی که در باره لقاح و آبستن شدن نوشته شده است مطالعه کنند

حاملگی که با برنامه ریزی قبلی انجام نشده باشد

اگر برنامه ریزی برای باداری انجام نشده باشد ، دختر خانم ناگهان بعد از ازدواج متوجه میشود که حامله شده است و1-2 ماه هم از باداری گذشته است زمانی که تصمیم می گیرد که نزد پزشک متخصص برود معمولا 2-3 ماه از بارداری گذشته است.
همان طوری که همه میدانیم 3 ماه اول حاملگی زمانی است که اعضاء بدن جنین تشکیل می شود . بنابراین چون مادر از حاملگی خود خبر نداشته است ممکن است اتفاق هائی افتاده باشد وروی جنین تاثیر گذاشته باشدوچنین خانم هائی ممکن است پس از آگاهی از بارداری نگران گردند . این نگرانی معمولا موجب اختلال در رفتار ودر تغذیه مادر می گردد که هر دو سبب توقف رشد جنین داخل رح او می گردد . اگر مادر چنین احساسی کرد باید بداند در حال حاضر جنینی در رحم خود دارد و باید در جهت رشد طبیعی او عمل کند . موقعی که مادر با حرکت جنین در رحم خود وجود فرزندی را حس کرد یا در هنگام سونوگرافی وجود جنین را در رحم خود مشاهده کردواندام های اورادید احساس محبت وعاطفه مادری در او ظاهر وتمام ناراحتی ونگرانی ها برطرف خواهد شد.
بعضی از مادران جوان نیز تصور می کنند حامله شدن موجب تغییر شکل اندام آن ها خواهد شدو نگران می شوند. این مادران نیز باید بدانند با ورزش پس از زایمان وتغذیه مناسب وضع طبیعی خود را به دست خواهند آورد. بعضی دیگر نگران مراحل زایمان خود میشوند چنین مادرانی باید در مورد دوران بارداری ومراحل مختلف زایمان مطالعه کنند وآگاه گردندتا 9 ماه دوران بار داری را به خوبی سپری کنند وخود را برای زایمان طبیعی آماده سازند. بعضی از مادران نیز از این نگرانند که نوزادشان ممکن است سالم نباشد . چنین مادرانی باید بدانند غیر طبیعی بودن نوزادبسیار بسیار نادر است و80 درصد ناهنجاری ها ی جنین ناشی از مادر حامله ای است که اوائل بارداری داروئی مصرف کرده اند یا در معرض اشعه ایکس قرار گرفته یا مادر با بیماری های مسری وعفونی مثل سرخجه درزمان بارداری تماس داشته است که مادر حامله میتواند از پیدایش ناهنجاری در نوزادش جلوگیری کندیا با سوگرافی های سه بعدی در زمان بارداری یا آمنیوسنتز آگاه شود وقبل از زایمان تصمیم گیری نماید

آماده شدن برای بارداری

هر خانمی که می خواهد حامله شود قبل از باردار شدن باید به نکات زیر توجه کند:
1 – حد اقل 3 ماه قبل از حامله شدن کوشش نمائید وزن اید ه آل داشته باشید، زیرا سلامت جنین شما وابسته به وزن است . اگر خانمی وزن اضافی دارد یا چاق است در معرض خطر افزایش فشار خون ، دیابت دوران بارداری وامکان زایمان با سزارین وجود دارد . بنابراین قبل از حاملگی باید تغذیه صحیح وسالم داشته باشید
2 – از پزشک خود بخواهید معاینه فیزیکی کامل از شما به عمل آورد. آزمایش پاپ اسمیر وآزمایش پستان ها انجام دهد.
3 – از پزشک خود بخواهید چگونگی ایمنی شما را دربرابر بیماری سرخجه وآبله مرغان مشخص سازدواگر نیاز به واکسن دارید تزریق نماید .
4 – اگر نیاز به رادیوگرافیدارید قبل از حامله شدن انجام دهید.
5 – از پزشک خود بخواهیدخون شما را از نظر مقدار آهن آزمایش کند . زیرا کمبود آهن موجب خستگی شما در حین بارداری میگردد .
6 – از پزشک خود بخوهید خون شما را از نظر مقدار کلسترل اندازه گیر ی کند زیرا بالا بودن کلسترل ممکن است موجب افزایش فشار خون شما گردد .
7 – ازپزشک خود بخواهید وضع شمارا از نظر هپاتیت وایدز مشخص نماید
8 – از پزشک خود بخواهید گروه خون شما وپدرش را تعیین نماید
9 – از پزشک خود بخواهید ویتامین های قبل از بارداری را برای شما تجویز نماید.
10 – اگر زن وشوهر سیگار می کشید فورا ترک کنید
11 – هیچ گونه داروی گیاهی مصرف نکنید مگر با تجویز پزشک
12 – با افرادی که دچار عفونت های بیماری ویروسی هستند تماس پیدا نکنید ، دست های خود را بشوئید وغذاهائی که کاملا پخته نشده است مصرف نکنید
13 – شروع به خوردن اسید فولیک به میزان 400 میلی گرم در روز نمائید . خوردن این دارو سبب می شود که از پیدایش نا هنجاری های مغز ونخاع جنین جلوگیری کند
14 – سعی کنید از عواملی که موجب استرس شما می شود دوری کنید
15 – اگر از نظر دندان دها مشکلی داریدقبل از بارداری به درمان آن بپردازید
16 – بالاخره چگونگی پریود شدن خود را روی فرم های مخصوص رسم کنید

قطع روش های پیشگیری حاملگی

تا زمانی که آزمایش های شما تکمیل نشده است جلوگیری از حاملگی را ادامه دهید وسپس بعد از 2-3 نوبت پریود طبیعی میتوانید باردار شوید ، زیرا اگر بلافاصله بعد از قطع روش پیشگیری حامله شوید نمی توانید روز زایمان خود را تعیین کنید.

مراقبت قبل و بعد از زایمان

بسیاری از مادران باردار با سوالات زیادی روبه‌رو هستند، از جمله این که روز قبل از سزارین چه کارهایی باید انجام دهیم و پس از آن چطور؟ البته پزشکان معالج به بسیاری از این سوالات پاسخ می‌دهند، اما به دلایلی (مثل استرس مادر) بیمار به آنها توجه نمی‌کند و برخی مسائل هم به نظر پزشکان آنقدر مهم نیست که بخواهند توضیحی بدهند. در این نوشتار سعی می‌شود تا حدودی به این سوالات پاسخ داده شود.

نکات قبل از سزارین

خانم باردار باید در روز قبل از عمل سزارین چند نکته را رعایت کند، حتی در کسانی که برنامه زایمان طبیعی دارند، رعایت برخی نکات زیر توصیه می‌شود، چون در هر زایمان طبیعی هم احتمال سزارین اورژانسی وجود دارد.
1 ـ حمام ‌کردن در روز قبل از عمل به پیشگیری از عفونت محل جراحی کمک می‌کند. در مورد کسانی که زایمان طبیعی در پیش دارند، حمام‌کردن بعد از شروع دردهای خفیف توصیه می‌شود. برداشتن موی ناحیه عمل فقط در روز عمل توصیه می‌شود، نه روز قبل از عمل.

حاملگی که با برنامه ریزی قبلی انجام نشده باشد


2 ـ بهتر است بیمار حداقل هشت ساعت قبل از عمل، چیزی نخورد، هرچند در بررسی‌های جدید، خوردن آبمیوه و آب ممنوع نیست، اما بهتر است مادر باردار حتی آب هم نخورد. البته در مواردی، مصرف آنتی‌اسید جهت خنثی کردن اسید معده توصیه می‌شود.
این توصیه‌ها جهت بهتر شدن روند بیهوشی داده می‌شود. در مورد زایمان طبیعی توصیه می‌شود بیمار پس از شروع دردهای خفیف از خوردن غذاهای سنگین پرهیز کرده و بیشتر از مایعات استفاده کند.
3 ـ دفع مدفوع در روز قبل از عمل هم به روند کلی بهبودی و کاهش دردهای پس از عمل کمک می‌کند. در مورد زایمان طبیعی هم توصیه می‌شود بیمار با شروع دردها با کمک روغن کرچک یا داروهای دیگر اجابت مزاج مناسب داشته باشد.
4 ‌‌ـ‌ پاک‌کردن لاک دست و پا قبل از عمل. در غیر این صورت، روز ورود به بیمارستان حتی جهت زایمان طبیعی این کار توسط پرسنل توصیه و انجام می‌شود، چرا که برخی کنترل‌های وضعیت اکسیژن‌رسانی و تنفسی بیمار، حین بیهوشی با توجه به رنگ بستر ناخن‌ها انجام می‌شود و ناخن باید بی‌رنگ باشد.
5 ـ درآوردن النگو و انگشتر و کلیه زیورآلات توصیه می‌شود. این مساله شامل گیره سرهای فلزی و کلا هر جسم فلزی دیگری که در تماس با بدن است نیز می‌شود، زیرا این اجسام با وسایل کنترل داخل اتاق عمل و اتاق زایمان تداخل دارد.
از آنجا که حین بارداری، اغلب ورم دست و بدن و افزایش وزن وجود دارد، باید النگو و انگشتر قبل از تنگ‌شدن بیش از حد خارج شود، وگرنه در اتاق زایمان یا اتاق عمل با وسایل مناسب انگشتر و النگو بریده و خارج می‌شود. به همین دلیل، کل لباس‌ها حتی لباس زیر، قبل از ورود به زایشگاه و اتاق عمل خارج و لباس بیمارستان یا اتاق عمل پوشانده می‌شود.
6 ـ در مواردی که خانم باردار استرس زیادی دارد، شب قبل از عمل مصرف یک عدد آرام‌بخش مثل دیازپام توصیه می‌شود.

مراقبت بعد از سزارین

مراقبت صحیح طی 6 تا 8 هفته اول بعد از زایمان در سلامت مادر، رشد و تکامل نوزاد و سلامت خانواده تاثیرگذار است.
همچنین نوزاد طی این مرحله، تغییرات رشد و تکاملی چشمگیری دارد که سلامت مادر و بهبودی پس از سزارین در این زمینه نقش بسزایی دارد.
آشنایی مادران با مراقبت های پس از سزارین به ایشان کمک می کند تا دوران نقاهت پس از زایمان را به دور از هر گونه خطری سپر نمایند. امید است این راهنما پاسخگویی شما مادر عزیز باشد.

نکات زیر در حین مراقبت پس از سزارین ممکن است مشاهده شود:

- تا 24 ساعت پس از سزارین، ممکن است خونریزی در حد قابل توجهی وجود داشته باشد، ولی به تدریج از حجم خون کاسته می شود. همچنین ترشحات واژن نیز ممکن است تا یک ماه دیده شود.
- درد محل عمل و درد ناشی از انقباضات رحم در پی شیردهی ممکن است احساس شود. این درد به علت برگشت رحم به حالت قبل از حاملگی است و با مصرف مسکن تجویزشده توسط پزشک معالج کم می شود.
پانسمان ناحیه سزارین ضدآب و شفاف است و می توانید هر روز به روش ایستاده، استحمام کنید.

تغذیه مادر پس از سزارین

- توصیه می شود تا سه روز پس از سزارین از خوردن غذاهای نفاخ مثل میوه خام، آب میوه خام، آب میوه های کارخانه ای چون ساندیس و ...، حبوبات، پلو و خورشت بپرهیزید.
- غذاهایی چون کباب، جوجه کباب، گوشت یا مرغ آب پز و سبزیجات پخته مثل هویج، کدو، سیب زمینی و آب رقیق کمپوت مناسب ترند.
- در صورت یبوست از روغن زیتون، آلوخشک و انجیرخشک خیس کرده استفاده شود.
- سعی کنید آب به میزان کافی مصرف نمایید، چرا که به رفع یبوست کمک می کند. از طرفی به علت شیردهی و خونریزی نیز به جایگزینی مایعات بدن نیاز دارید.
- هنگام دفع ادرار و اجابت مزاج، برای جلوگیری از فشار به محل بخیه، از توالت فرنگی استفاده شود.

میزان فعالیت بدنی پس از سزارین

سعی کنید مرتبا راه بروید، چرا که راه رفتن هم از نفخ شما جلوگیری می کند و هم از یبوست.
به خاطر داشته باشید استراحت کافی، در فواصل فعالیت، به تسریع بهبودی دوران پس از زایمان کمک میکند.
سعی کنید در ساعاتی که نوزاد خواب است شما نیز استراحت نمایید و از دیدوبازدید های طولانی بستگان حتی الامکان بپرهیزید.
کار سنگین در منزل انجام ندهید.
برخی پزشکان به استفاده از شکم بند اعتقاد ندارند. چنانچه شکم بزرگ باشد، می توان آن را با پارچه (مثل شال پارچه ای) بست.

زمان شروع ورزش پس از سزارین

معمولا اجازه انجام ورزش از روز دهم به بعد، در اولین ویزیت پزشک معالج توسط پزشک معالج، به فرد داده می شود.

شیر دان به نوزاد پس از سزارین

مرتب از هر دو سینه به نوزاد شیر بدهید. در صورت حالات غیر عادی در سینه مثل سفتی سینه، درد، قرمزی و تب به پزشک معالج خود اطلاع دهید و به بیمارستان مراجعه نمایید.
همچنین شستشوی نوک سینه با آب ولرم، قبل و پس از هر بار شیردهی به منظور پیشگیری از آلودگی لازم است.

نکات قابل توجه پس از سزارین

در صورت مشاهده تب، التهاب ناحیه جراحی (یعنی قرمزی، درد، ترشح)، تب و خونریزی شدید و غیرعادی به بیمارستان مراجعه نمایید.

تعیین جنسیت

باید توجه داشت که هیچ روش قطعی برای انتخاب جنسیت جنین وجود ندارد و حتی با استفاده از پیشرفته‌ترین روش‌ها، امکان تعیین جنسیت به 100 درصد نمی‌رسد. با این حال بعضی رژیم‌های خاص و یا روش‌های آمیزش می‌توانند در انتخاب جنسیت جنین به والدین کمک کنند...
برای تعیین جنسیت جنین ، روش های زیر وجود دارد:

روش PGD یا تعیین جنسیت پیش از لانه گزینی جنین

زمانی از این روش استفاده می شود که افزایش سن مادر و همچنین وجود بیماری‌های ژنتیکی در زوج‌های در معرض خطر باعث افزایش خطر بروز ناهنجاری‌های کروموزومی در نوزاد می‌شود، مثلا در بیماری هموفیلی.
این روش همچنین در خانم‌هایی که سقط‌های مکرر داشته‌اند، خصوصا در افرادی که سقط‌ها به دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی رخ داده باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در این روش، با دادن دارو به زن، تخمک‌ها را به صورت مصنوعی در محیط آزمایشگاهی رشد می‌دهند و بعد از عمل لقاح با اسپرم، جنین‌های تشکیل شده را در مرحله هشت تا شانزده سلولی مورد ارزیابی قرار داده و یک یا دو بلاستومر را جدا می‌کنند. به این ترتیب از تولد جنین‌های سالم با جنسیت مطلوب بدون افزایش احتمال بروز بیماری‌های ژنتیکی اطمینان می‌یابند. این روش با دو تا سه درصد خطا همراه است.

روش رژیم درمانی
تحقیقات نشان داده است که دریافت بیشتر یون های کلسیم و منیزیم موجب افزایش احتمال دخترزایی و دریافت یون های سدیم و پتاسیم با افزایش احتمال پسرزایی همراه است.
رعایت نکات زیر پیش از آغاز رژیم درمانی ضروری است:
* خانم ها باید پیش از تصمیم گیری برای بارداری، ابتدا آزمایش‌های لازم در مورد کم خونی و برخی بیماری‌های خاص مانند سرخجه و هپاتیت ب را انجام داده و پس از درمان این بیماری‌ها در صورت وجود و استفاده یک قرص اسید فولیک به صورت یک روز در میان از 3 ماه پیش از بارداری، برای تغییر رژیم غذایی خود اقدام کنند.
* توجه داشته باشید که مدت رعایت رژیم غذایی 4 تا 6 هفته پیش از اقدام برای بارداری است. به محض باردار شدن مادر باید رژیم معمولی را از سر گرفته و برای مراقبت‌های دوران بارداری، تحت نظر باشد.
* پیش از شروع رژیم مطمئن شوید که برای مصرف غذاهای حاوی یون های بالا منعی ندارید، مثلا در افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و نارسایی کلیوی رژیم پسرزایی با سدیم و پتاسیم بالا توصیه نمی‌شود. در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی و بالا بودن کلسیم خون، رژیم دخترزایی با کلسیم و منیزیم بالا توصیه نمی‌شود.
* به خاطر داشته باشید انجام هیچ کدام از این روش‌ها، به تنهایی تضمین کننده جنسیت مطلوب جنین نیست و استفاده از رژیم‌ها باید به صورت منظم و دقیقا بر حسب کالری مورد نیاز فرد انجام گیرد تا فرد دچار مشکلات متابولیکی ناشی از تغذیه نامناسب نشود. بنابراین تعیین جنسیت جنین تنها باید در موارد ضروری و وقتی سلامتی جنین با یک جنس خاص به خطر می‌افتد و توسط یک فرد ماهر مثلا ماما یا پزشک، انجام شود.
تمام روش‌های انتخاب جنسیت، باید از حدود دو ماه قبل از بارداری اجرا شوند. بدون شک حتی اگر یک روز از لقاح گذشته باشد، جنسیت جنین مشخص است و نمی‌توان آن را تغییر داد و اگر قرار است تعیین جنسیتی انجام شود حتما باید قبل از بارداری باشد

روش تغییر PH واژن
در برخی منابع، شستشوی واژن با ترکیبات خاص مانند سرکه یا جوش شیرین توصیه می‌شود. در محیط قلیایی، احتمال زنده ماندن اسپرم حاوی Yبیشتر شده و پسرزایی افزایش می‌یابد و در محیط اسیدی، احتمال زنده ماندن اسپرم حاوی X و دخترزایی افزایش می‌یابد.

روش آمیزش در زمان خاص
بر اساس روش شتلز، اگر آمیزش در زمان تخمک گذاری صورت گیرد، احتمال پسرزایی و 2 تا 3 روز پس از تخمک گذاری، احتمال دخترزایی افزایش می‌یابد. برای تعیین زمان تخمک گذاری می‌توان از تست‌های خانگیLH و یا سونوگرافی استفاده کرد.
روش بارداری بر اساس ماه‌های سال
با استفاده از جداولی، سن مادر را با حاملگی در نظر می‌گیرند و بر این اساس مشخص می‌شود که بارداری در هر ماه که اتفاق بیفتد احتمال کدام فرزند بیشتر است .

چرا بعضی ها نتیجه نمی گیرند؟

بعضی از زوج‌ها تاکید می‌کنند که ما همه موارد را رعایت کرده‌ایم، پس چرا نتیجه نگرفتیم؟
در پاسخ باید گفت اگر تمام موارد را مو به مو اجرا کنید، ولی همسرتان مشکل اسپرمی داشته باشد (در تعداد و کیفیت اسپرم‌ها) موفق نخواهید شد. در زوج‌هایی که یک یا چند فرزند دختر دارند و خواهان پسر می‌باشند، مرد حتما باید یک آزمایش شمارش اسپرم بدهد، چرا که اگر تعداد اسپرم‌های مرد در یک سی‌سی کمتر از حد مشخصی باشد یا کیفیت اسپرم‌ها پایین باشد، درصد دختردار شدن بسیار بالا خواهد بود.
تمام روش‌های بالا باید از حدود دو ماه قبل از بارداری اجرا شوند، خصوصا روش تغذیه‌ای از یک و نیم ماه قبل از بارداری باید شروع شود. بدون شک حتی اگر یک روز از لقاح گذشته باشد، جنسیت جنین مشخص است و نمی‌توان آن را تغییر داد و اگر قرار است تعیین جنسیتی انجام شود حتما باید قبل از بارداری باشد.
علاوه بر این نقش استرس، محیط زندگی و نوع روش زندگی را در تعیین جنسیت جنین نمی‌توان نادیده گرفت. کوچک‌ترین این موارد می‌تواند تلاش‌های شما برای تولد نوزاد دلخواه را از بین ببرد.
با توجه به اینکه تعیین جنسیت هم نیاز به مراقبت‌های خاص دارد، به نظر می‌رسد انتظار برای تولد نوزاد خیلی شیرین‌تر و البته آسان‌تر از دانستن نوع آن است.

تغذیه سالم دوران بارداری

نقش تغذیه دوران بارداری بر داشتن نوزاد سالم و زیبا

بسیاری از پدران و مادران ایرانی قبل از هرچیزی به داشتن نوزاد سالم و زیبا می اندیشند که بسیار بجا و مطلوب است . در اینجا باید اذعان داشت که در کنار سلامتی نوزاد و بچه این سوال هم مطرح می شود که: چگونه نوزادی قشنگ و زیبا داشته باشیم ؟ در متن زیر که برگرفته از مصاحبه دکتر نوشین صحابی می باشد. سعی شده به طور علمی پاسخ این گونه سوالات را از دیدگاه یک متخصص بررسی کرد.

چگونه نوزاد سالم و زيبا داشته باشيم ؟

آيا مي دانيد وضعيت سلامت و تغذيه شما قبل از بارداري نه تنها توانايي شما را براي بارداري تحت تاثير قرار مي دهد بلكه روي سلامت نوزاد شما اثر مي گذارد؟ بدون شك تمامي مادران باردار آرزوي تولد نوزادي سالم و تندرست را در سر مي پرورانند، بنابراين در اين دوران سعي مي كنند تا حد ممكن هم به تغذيه خود توجه و هم از عوامل زيان آور دوري كنند ولي تا چه حد علمي و به طرز صحيح عمل مي كنند؟ اين نكته اي است حايز اهميت. دكتر نوشين صحابي (متخصص زنان و زايمان و نازايي) بهترين راه براي داشتن نوزادي سالم را پيش پايتان مي گذارد.

روش رژیم درمانی
اهميت سه ماهه اول دوران بارداری به دليل اينكه جفت رابط بين مادر و جنين است و آنچه كه مادر تغذيه مي كند از راه جفت وارد بدن جنين مي شود، تغذيه دوران بارداري حايز اهميت است. به لحاظ اينكه كليه مواد غذايي كه براي رشد جنين در حال تشكيل نياز است به جنين برسد و ديگر اينكه مواد مضر وارد بدن جنين نشود به خصوص در سه ماهه اول بارداري كه دوره رشد و نمو جنين است و اعضاي مختلف بدن او در حال تشكيل است تغذيه اهميت بيشتري پيدا مي كند سه ماهه دوم و سوم بارداري اندام هاي بدن جنين كاملا شكل گرفته و در حال رشد است. از چه گروه هاي غذايي مصرف كنيم؟

روش رژیم درمانی
مهمترين گروه غذايي براي جنيني كه در حال رشد است پروتئين هاست زيرا پروتئين باعث تشكيل و رشد بدن جنين مي شود و براي همين ما به مادر توصيه مي كنيم روزانه از گوشت سفيد و قرمز و تخم مرغ استفاده كند. توصيه بر مصرف مواد غذايي از هر چهار گروه غذايي است. براي مثال يك تا دو ليوان شير يا ماست در روز كه تامين كننده كلسيم بدن است و از گروه كربوهيدرات ها كه شامل نشاسته و برنج مصرف روزانه تاكيد نمي شود، بلكه مصرف بايد به صورتي باشد كه بدن مادر به آن احساس نياز مي كند. در آخر مصرف ميوه ها و سبزيجات تازه كه حاوي مواد معدني هستند بسيار حايز اهميت است. در اين دوران مادران بايد آب فراوان ميل كنند زيرا حجم خون مادر در اثر افزايش جريان خون چند برابر مي شود. در نتيجه بدن نياز به آب فراوان دارد تا اين گردش خون را حفظ كند.

گرسنه نمانيد
از نظر تغذيه؛ توصيه ما به مادران اين است: به جهت فشاري كه به دستگاه گوارش او طي حاملگي مخصوصا ماه هاي آخر وارد مي شود و حتي به دليل به هم ريختگي هورمون ها ممكن است مادر حالت تهوع داشته باشد و اسيد معده زياد ترشح شود تغذيه با حجم كم و دفعات زياد صورت گيرد به هيچ وجه گرسنه نماند زيرا گرسنگي عوارض جدي و خطرناكي براي جنين دارد و از طرفي غذاي سنگين مصرف نكند زيرا باعث سنگيني معده مادر مي شود و هضم غذا را مختل مي كند.

چه چيزهايي نخوريم
پرهيز مادر در اين دوران بايد از غذاهاي تند و ترش و ادويه دار و همچنين نوشابه هاي گازدار باشد. چاي زياد و قهوه نيز باعث ترشح بيش از حد اسيد معده مي شود و احساس سوزش معده را افزايش مي دهد. افرادي كه بيشتر دچار حالت تهوع خصوصا در سه ماهه اول بارداري مي شوند بايد از مصرف غذاهاي پرحجم و چرب خودداري كنند، زيرا حالت تهوع را افزايش مي دهند.

اين غذاها را بخوريد
در مورد تهوع بارداري كه اغلب مشكل صبحگاهي مادران است و گاهي مادر در طول روز هم با آن مواجه است، يكي از مشكلات اساسي در اين دوران است. عده زيادي از مادران با اين حالت درگير هستند و عده ديگر حالت خفيف آن را تجربه مي كنند، به طوري كه وعده غذايي را مي توانند مصرف كنند ولي اشتهاي كمي دارند، درصدي ديگر حالت شديد تهوع را تجربه مي كنند و عده اي از آنها نياز به بستري شدن در مراكز درماني دارند كه از اين دسته آزمايش هاي متعدد و سونوگرافي هاي مخصوص گرفته مي شود تا بررسي شود آيا مشكل خاصي نظير حاملگي هاي خارج از رحم وجود دارد يا خير؟ اگر حالت عادي باشد توصيه هايي نظير عدم استفاده از غذاهاي تند، ترش و پرچرب پيشنهاد مي شود و همچنين مصرف برخي مواد غذايي حاوي ويتامين B6 تهوع را كم مي كند. به طور مثال سيراب شيردان گوسفند يا پودر زنجبيل كه در آب حل شود تهوع را كاهش مي دهد. مصرف ويتامين B6 نيز توصيه مي شود. اگر مادر دچار التهاب معده باشد از شربت هاي معده نظير آلومينيوم ام جي استفاده مي كنيم. اين روش ها خط اول درمان ما هستند ولي اگر مشكل شديدتر باشد از داروهاي ديگر و سرم تراپي و تزريق آمپول هاي ضدتهوع كمك مي گيريم تا معده آرام تر شود و بتواند تغذيه مناسب را دريافت كند. نكته ديگر اينكه؛ تغذيه اين دسته از مادران هر دو ساعت به دو ساعت با حجم كم است به طوري كه هم معده تحمل كند و هم حالت تهوع كمتر شود. اگر صبح هنگام يك ماده غذايي مثل بيسكويت و نان سوخاري خشك مصرف كنند، تهوع كاهش مي يابد.

مادران چاق كمتر وزن گيرند
اغلب مادران باردار پس از گذشت سه ماهه اول بارداري اشتهاي بيشتري پيدا مي كنند زيرا تهوع كاهش مي يابد و مشكلات گوارش كمتر مي شود. ما به مادران مي گوييم هر چه ميل دارند مصرف كنند. نكته اي كه مهم است اينكه وزن مادر و اينكه در چه گروه وزني قرار مي گيرد در نوع و مقدار تغذيه نقش دارد. مادري كه چاق است زماني كه اشتهاي سه ماهه دوم او زياد شود و هر چه خواست به هر ميزان مصرف كند باعث مي شود بيشتر چاق شود و اين اضافه وزن مورد نياز جنين نيست و تنها چربي بدن مادر زياد مي شود كه در هنگام زايمان مشكل آفرين مي شود. ولي توصيه ما به طور كلي اين است كه مادران باردار داراي وزن نرمال، هر زمان كه احساس گرسنگي مي كنند غذا ميل كنند و به هيچ عنوان گرسنه نمانند.

زايمان زودرس در كمين مادران كم وزن
اگر مادر در زير وزن طبيعي باشد و به نسبت قدش BMI او زير 20 باشد ما توصيه مي كنيم تا 20 كيلوگرم هم اضافه وزن در دوران بارداري بگيرد، بنابراين در رژيم غذايي او مواد غذايي پركالري مي گنجانيم تا هم مواد غذايي به خود او برسد و هم نوزاد زير وزن متولد نشود و خطر زايمان پيش از موعد كاهش پيدا كند. در مورد مادران با وزن نرمال كه BMI آنها 20 تا 25 است اگر اين مادران 12 كيلوگرم اضافه وزن بارداري بگيرند كافي است، هم مادر با مشكل مواجه نمي شود و هم نوزاد كم وزن متولد نمي شود. در مورد مادران چاق كه متاسفانه در كشور ما چاقي رو به افزايش است توصيه بر اين است كه پروتئين و مواد معدني از رژيم غذايي آنها حذف نشود ولي كربوهيدرات ها را كمتر مصرف كنند و فعاليت ورزشي در حدي كه خيلي خسته نشوند داشته باشند و اضافه وزن حدود هفت الي هشت كيلوگرم براي اين مادران كافي است.

خطر فشار خون بالاو ديابت بارداري و مرگ مادران چاق
اگر مادري ابتداي بارداري با وزن بالامراجعه كند چند عارضه در طول بارداري رخ مي دهد. يكي اينكه در معرض فشار خون بالاهستند در مواردي دچار مسموميت بارداري مي شوند كه بيماري خطرناكي است كه گاه كشنده است و مرگ جنين يا مادر يا هر دو را سبب مي شود. ديگر ديابت بارداري است كه به سبب افزايش قند خون مادر صورت مي گيرد كه اين قند خون بالاسمي است كه بر جنين اثر مي گذارد. وزن بالاي مادر خطر تولد كودك 5/4 كيلو به بالارا دارد كه اين نوزاد تنها به روش سزارين متولد مي شود و در صورت زايمان طبيعي به اندام هاي دستگاه عصبي و كتف نوزاد فشار وارد مي شود و در نهايت چاقي مادر پس از زايمان برطرف نمي شود.

تغذيه و تعيين جنسيت
تغذيه اي كه تعيين كننده جنسيت فرزند باشد تنها در طب سنتي ما مطرح شده كه در واقع آن هم قبل از انعقاد نطفه صورت مي گيرد كه معتقدند؛ اگر مادر در اين دوران غذاهاي خاصي مصرف كند كه از نظر PH محيط بدن مادر را حالت اسيدي يا قليايي كند امكان تعيين جنسيت نوزاد وجود دارد و اين مساله به لحاظ علمي در دنيا ثابت نشده است. البته روش هاي علمي تعيين جنسيت وجود دارد كه در حالت عادي انجام نمي شود مگر در مواردي كه احتمال بيماري هاي خاص در جنس خاصي وجود داشته باشد كه بايد از آن جلوگيري شود كه اين روش ها بسيار پرهزينه و پرعوارض است.

اسيدفوليك بخوريد
مكمل هايي كه در اين دوران توصيه مي شوند از قبل بارداري تجويز مي شوند. در اغلب كشورها به تمام خانم هايي كه در سنين بارداري 15 تا 45 سالگي قرار دارند، مكمل اسيد فوليك داده مي شود ولي در كشور ما به همه خانم ها داده نمي شود ولي به خانمي كه مي خواهد باردار شود قبل از قطع جلوگيري حتما بايد اسيد فوليك تجويز شود و ما از سه ماهه اول بارداري به فردي كه مشكل خاصي نداشته باشد توصيه مي كنيم تا پايان سه ماه اول آن دارو را مصرف كنند. اگر مادري مشكل كم خوني داشته باشد از هر زماني كه بفهميم، درمان كم خوني را شروع مي كنيم. در ماه آخر بارداري ما حتما به مادر مولتي ويتامين و كلسيم را توصيه مي كنيم و توصيه ما به مادران شيرده هم اين است كه كلسيم را تا پايان دوره شيردهي مصرف كنند و قرص آهن را بر حسب اينكه تا چه حد در طول زايمان كم خون شده باشد تا شش ماه بعد و اگر كم خوني او كمتر باشد تا دو ماه پس از زايمان.

زردي نوزاد و تغذيه مادر
اين مساله كه تغذیه دوران بارداری در سه ماهه آخر و به طور كلي در دوران بارداري روي زردي نوزاد اثر بگذارد ثابت نشده ولي اينكه برخي معتقدند بهتر است مادران از مواد غذايي گرم نظير موز در سه ماهه آخر خودداري كنند، صحت ندارد. زردي نوزاد دلايل متفاوتي دارد كه يا به علت دلايل فيزيولوژيكي است يعني اينكه كبد نوزاد آنزيم هاي لازم را براي آناليز گلبول هاي قرمز ندارد در نتيجه بيلوروبين در خون نوزاد افزايش مي يابد و باعث زردي مي شود يا دليل ديگري كه هيچ يك ربطي به تغذيه مادر ندارد.

گياهي و شيميايي ندارد
به طور كلي دارو در دوران بارداري از نظر شيميايي و گياهي فرقي نمي كند و اين تصور غلطي است كه ممكن است چون دارو گياهي است، ضرري ندارد. داروهاي گياهي در بازار موجودند كه گاه ضرر بيشتري از يك داروي شيميايي براي زنان باردار دارند. داروهاي گياهي فرآوري شده كه توسط شركت هاي دارويي توليد مي شوند قابل اطمينان تر هستند ولي دسته اي از اين داروها كه توسط عطاري ها و اشخاص توليد مي شوند خطر آلودگي بيشتري با موادي نظير سرب و مواد معدني دارند و حتي آلودگي ميكروبي نيز دارند، بنابراين هر دارويي در بارداري بايد زير نظر پزشك مصرف شود.

اگر نوزاد زيبا و باهوش می خواهيد
عده اي معتقدند كه مصرف مواد خاصي مي تواند سبب زيبايي و هوش نوزاد شود. در كتب علمي ما اين نكته اثبات نشده آنچه براي ما مسلم است اين است كه مادر بايد از تمام گروه هاي غذايي به طور كامل استفاده كند و انواع ميوه ها و سبزيجات را به وفور ميل كند زيرا به دليل وجود ويتامين هاي خاصي كه اين دسته از مواد غذايي دارند رشد بهتر صورت مي گيرد. رشد بهتر جنين به لحاظ مغزي و هوش نيز صورت مي گيرد. در نتيجه نوزاد باهوش متولد مي شود قطعا مادر اگر از تمام گروه هاي غذايي مصرف روزانه داشته باشد و به لحاظ ژنتيك استعداد زيبايي وجود داشته باشد نوزاد باهوش و زيبا متولد مي شود. اگر بهترين بچه از نظر ژنتيكي قابليت زيبايي داشته باشد ولي تغذيه مادر در دوران بارداري غلط باشد، نوزاد نارس متولد مي شود كه هم به لحاظ هوش و رشد مغزي ضعيف است و هم در بزرگسالي در معرض كندي حركات و مشكلات روحي و رواني قرار مي گيرد.

توصيه هاي تكميلی برای داشتن نوزاد سالم و زیبا
مهمترين نكته در داشتن نوزادی سالم اين است كه ما مشاوره قبل از بارداری را داشته باشيم زيرا اين مساله مهمتر از اين است كه ما صرفا بعد از بارداري توصيه هايي دريافت كنيم. در مشاوره قبل از بارداري ما يك سري فاكتورها را بررسي مي كنيم تا بفهميم خانمي كه مي خواهد باردار شود آيا بدن سالمي دارد يا خير و در طول آزمايش ها و معاينات ما اگر متوجه شويم مشكلي وجود دارد اقدام به درمان مي كنيم تا بارداري در شرايط بهينه رخ دهد. علاوه بر مادر از پدر تاريخچه اي مي گيريم كه طي آن سابقه مشكلات ژنتيكي او، مصرف الكل و سيگار، سابقه بيماري خاص بررسي مي شود تا در صورت وجود مشكل بررسي هاي لازم و درمان صورت گيرد. پس از بارداري با كنترل مادر و دادن رژيم غذايي مناسب و بررسي يك رحم مناسب در شرايط روحي سالم، ما انتظار يك بارداري سالم و يك نوزاد سالم را داريم.