بيوپسي اندومتر رحم

بيوپسي اندومتر رحم

بيوپسي اندومتر رحم

بيوپسي اندومتر رحم تستي براي ارزيابي و بررسي بافت اندومتر است. اندومتر بافتی است که ديوارۀ داخلي رحم را مي‌پوشاند. در حوالي دورۀ تخمك‏گذاري، بافت اندومتر رحم از نظر عروق خوني، غدد و ذخيرۀ غذايي غني است و در واقع، محيط براي كاشته شدن تخمك بارور شده آماده است.

اگر حاملگي رخ ندهد، بافت اندومتر ريزش مي‌كند كه این رخداد علامت شروع سيكل بعدي است.

استروژن و پروژسترون، هورمون‌هایی‌اند که رشد و نمو بافت اندومتر را كنترل مي‌كنند. اگر اين هورمون‌ها به ميزان لازم در بدن زن توليد نشود، رحم ممكن است قابليت نگهداري محصولات حاملگي را پيدا نكند. برای بررسی وضعیت جدارۀ داخلی رحم، تست بيوپسي اندومتر توسط پزشك انجام مي‌شود. پس از انجام‌شدن بیوپسی، نمونۀ خارج‌شده براي يك پاتولوژيست (آسیب‌شناسی كه نمونه‌های آزمایشگاهی را زير ميكروسكوپي بررسي می‌کند)،‌ ارسال مي‌گردد. پزشك با توجه به ضخامت و وضعيت اندومتر مي‌تواند به شما بگويد كه بدنتان به ميزان لازم اين هورمون‌ها را توليد مي‌كند يا خير. اگر سطح توليد این هورمون‌ها كافي نبود، پزشک داروهاي خاصي را براي تنظيم سطح آن‌ها تجويز مي‌كند.

چگونه اين آزمايش انجام مي‌شود؟

پزشک، بعد از قراردادن اسپكولوم در واژن، با استفاده از يك سوند نازك كه از طريق دهانۀ رحم آن را وارد رحم مي‌کند، تكۀ كوچكي از اندومتر را برمی‌دارد و خارج مي‌كند. اين عمل چند ثانيه بيشتر طول نمی‌کشد و تنها ممكن است بيمار احساس يك گرفتگي خفيف بكند.

بعد از انجام اين آزمايش چه حالت‌ها و علائمی طبیعی به‌شمار می‌آیند‌؟

ممكن است بیمار يك درد خفيف را تا يك ساعت يا بيشتر بعد از انجام آزمايش احساس كند. همچنين، ممكن است لكه بيني واژينال داشته باشد و خونريزي و لكه‌بيني ممكن است تا قاعدگي بعدي ادامه داشته باشد.

نتيجه اين آزمايش چه زماني آماده مي‌شود؟

ممكن است آماده شدن گزارش بيوپسي ۷ تا ۱۰ روز طول بكشد.

آيا اين آزمايش بايددر در روز خاصي از سيكل قاعدگي انجام شود؟

اين آزمايش بايد حوالي روزهاي انتظار برای آغاز قاعدگي بعدي، یعنی زماني‌كه اندومتر رحم به اندازه كافي ضخامت پيدا كرده‌است، انجام شود. بنابراين، لازم است كه پزشك از تاريخ شروع قاعدگي شما اطلاع داشته باشد تا تاريخ شروع قاعدگي را با تاريخ انجام آزمايش مقايسه كند و نمونه‌ها را از نظر ضخامت و وضعيت ظاهري ارزیابی نماید. اگر اختلاف فاحشي بين اين تاريخ‌ها باشد، نشان‏دهندۀ اين است كه رحم قابليت نگهداري حاملگي را ندارد.

خطرهاي اين روش چيست؟

احتمال ضعيفي وجود دارد كه اگر بارداری رخ داده باشد، انجام بيوپسي باعث از بين رفتن بافت بارداری در مراحل اوليه بشود.

پزشك از شما مي‌خواهد كه در طول دوره‏اي كه قرار است تست انجام شود، از اقدام برای حاملگي اجتناب نماييد. همچنين لازم است كه يك آزمايش حاملگي قبل از انجام اين تست انجام شود تا از باردار نبودن خود اطمينان حاصل کنید.